Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100208 Library:100320 in /home/hbabacan/public_html/includes/database.php on line 43

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hbabacan/public_html/includes/database.php:43) in /home/hbabacan/public_html/includes/sessions.php on line 119

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hbabacan/public_html/includes/database.php:43) in /home/hbabacan/public_html/includes/sessions.php on line 120
Body Building - Elvankent Spor Merkezi

Body Building

Halk arasında vücut geliştirme, genellikle ya vücut güzelliği, ya da kısaca halter olarak bilinmektedir

Halk arasında vücut geliştirme, genellikle ya vücut güzelliği, ya da kısaca halter olarak bilinmektedir. Çok kişi de bu sporu zararlı, anlamsız olarak nitelemekte, hatta yapanla alay edecek kadar ileri gitmektedirler. Bu yanlış tutum, bilgisizlik ve kıskançlıktan ileri gelmektedir.

Vücut Geliştirme Sporu, bir başka tanımlama ile; Hareket Bilimi ( Kinesioloji ) kuralları içinde, bir programa bağlı olarak yapılan, aletli ve aletsiz egzersizlerle, vücudun geliştirilmesi, kuvvetlendirilmesi, kondisyon seviyesinin arttırılması, estetik ve esnekliğinin belirli miktarda daha ileri derecelere getirilmesini sağlayan, metabolizmanın verimliliğini arttıran bir spor branşıdır.
Yıllarca bu sporun faydaları ile ilgili gerek tıp otoriteleri gerekse ünlü spor ve bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, vücut geliştirmenin bilimsel kurallara gore düzenli uygulandığı takdirde sağlığın altın anahtarı olduğu tespit edilmiştir.
Bodyforumtr, bilimsel ve düzenli vücut geliştirme ve spor için tüm bilgileri, en bilimsel ve geniş kapsamlı şekilde size anında sunarak toplum sağlığının sportif uygulamalarla en üst düzeylere getirilmesine yardımcı olacaktır.


ELVANKENT SPORT CENTER’İN ARAŞTIRMASINA GÖRE DOĞRULAR VE YANLIŞLAR:

YANLIŞ : Kasları anormal derecede şişirir, vücudu hantallaştırır.
DOĞRU : Düzenli ve bilimesel kurallarla yapıldığında kasları mükemmel derecede çalıştırır, kuvvetlendirir, geliştirir, esneklik ve estetik kazandırır,

YANLIŞ : Uygulanması zor ve zahmetlidir, her yaşda yapılamaz.
DOĞRU : Her yaşta, her yerde, zaman ve mekan farkı olmadan, istenen bir zamanda yapılabilir,

YANLIŞ : Vücut yağının atılmasında etkili değildir, insanın hareketlerini güçleştirir.
DOĞRU : Hareketsizliği önler, hafif ağırlık ve çok tekrarlı hareket ve egzersizler arasında kısa dinlenme süreleri ile uygulandığında vücut yağını yakar, esneklik kazandırır.

YANLIŞ : Kalbin büyümesine neden olur.
DOĞRU : Düzenli ve bilinçli yapılan vücut geliştirme egzersizleri kalp kaslarının güçlenmesini, kan dolaşımını düzenleyerek, kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar,

YANLIŞ : Vücut sistemlerini zorlar, nefes almayı zorlaştırır.
DOĞRU : Göğüs kafesinin genişlemesini sağlayarak, daha iyi bir solunum kapasitesi kazandırır,

YANLIŞ : Diğer spor branşlarını uygulayanlarda verim düşüklüğüne sebep olur.
DOĞRU : Kondisyon çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturur ve bütün spor branşlarının da temeli olarak kabul edilir,

YANLIŞ : Yapan kişinin kendini beğenme (narsizm) ve bencil duygularını arttırır, sinirli yapar.YANLIŞ : Vücudun dengesini bozar ve konsantrasyon zorluğuna neden olur.
DOĞRU : Vücut hakimiyeti, denge ve konsantrasyonu arttırır,

DOĞRU : Kötü alışkanlıklardan korur veya bırakılmasını sağlar, kişnin kendine olan güvenini arttırır, sinirliliği ve stresi ortadan kaldırır.

YANLIŞ : Gelişme çağında boy uzamasını engeller.
DOĞRU : Düzenli yapılan egzersizler kas, bağ ve kemik dokularını kuvvetlendirerek, boyun uzamasına yardımcı olur. (Burda kendim parantez açıyorum çünkü bu çok yaygın, çok mantıksız bi dedikodu. Tesadüfe bakın ki bu dedikoduları da en çok benimsemiş olarak bu işi beceremeyen ve beceremeyecek olanları gördüm. Örnek Arnold'un boyu ya da diğer haltercilerin boyu, şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu kısa boylu diye her ağırlık kaldıran kısa boylu mu oluyor? Basketbolculara, boksörlere bakın ağırlık çalışmadan top sürmekle mi yapıyor hepsi o vücudu demek ki spor faydalıdır hiçbir şeyi kısaltmaz ağırlık da sporun babası olduğuna göre...)

YANLIŞ : İleri yaşlar için tehlikelidir, bağ doku ve kas sakatlığına neden olur.
DOĞRU : İleri yaşlarda kas erimesini ve eklem rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur, kuvvet, kalıcı form ve daha genç görünüm kazandırır.

YANLIŞ : Hanımlarda erkeksi ve kaba görünüme neden olur.
DOĞRU : Hanımların genel estetik ve atletik yapı avantajları elde etmelerine yardımcı olur, selülit ve kilo verme problemlerini giderir, vücut bölümlerinin ayrı ayrı forma sokulması için en etkili spordur.

YANLIŞ : Vücutta görüntü bozukluklarına neden olur, hormon faaliyeti dengesini bozar.
DOĞRU : Duruş bozukluklarını giderme veya herhangi bir kaza sonrası rehabilitasyon çalışmaları için ideal bir spordur, vücutta önemli hormonların ( endorfin vs.) seviyesinin artmasına yardımcı olur.

YANLIŞ : Fizik tedavi ve rehabilitasyonlarda etkisi olmaz.
DOĞRU : Biomekanik özelliklere sahip olan ve sportif rehabilitasyon uygulama olanakları sağlayan vücut geliştirme makineleri, rehabilitasyon ve fizik tedavi gibi tıp bölümlerinin vazgeçilmez cihazlarıdır ve vücut geliştirme sistemleri de bu tür tedavilerin temelini oluşturmaktadır.

ARAŞTIRMAMIZA GÖRE ANTREMANLAR ve YANILGILAR

1 - Antreman yapinca Yagi kaslara cevirirsin

Hayir - Yag kasa donusmez. Normalde bu lafin arkasindaki anlam, sudur; yagi cesitli kondisyon antremani ( cardio) eritirsin. Yagi eritince kaslar netlesir, ayni zamanda vucut gelistirmede yapilirsa sonuc daha iyi olur ve kaslar daha cabuk belirgin olur. Cogu kisi kas icin yag gerektigini zanneder, söyledir yaglar kaslarin olusmasi icin gereken enerjilerden biri , yanliz yag kasa dönusmez, yagin kaslar olusmasi icin enerjilerden birisi oldugu icin yaglar kasa donusur demek yanlistir.


2- Vucudun belirli kisimlarindaki yaglari eritebilirim.

Malesef Hayir, Vucudumuzdaki belirli yerlerdeki yaglari vucudumuz eritmeye izin vermemektedir. Vucut energi alacagi zaman vucudun neredeyse her kismindaki yaglardan "alir". Yanliz vucudumuzdan istekleri var, söyleki vucudumuz herzaman icin gereksiz gördügü yaglari önce eritir, daha sonra yüzümüzden ve vucudumuzun üst kismindan (Gögüs ve yukari) ve son olarak ise karin ve kalca etrafi. Nedeni ise vucudumuzun bu bölgelere yaglarin kalmasini istemesi cünkü vucudumuz olasi kazalardan organlarimizi korumasi icindir. Bayanlarin kalca etrafinda ve bacaklarda yaglanmasinin nedeni ise olasi bir hamilelikte yeterince enerji olmasidir.

3- Karin kaslarin gözükmesi icin karnin alt kismini calistirmak yeterlidir.
 

Malesef.
Alt kismi denilemez, cünkü öyle bisey yoktur. Karin/mide kasi Rectus abdominis büyük bir kastir. Normal konusmada daha fazla kaslar olarak söylensede - Six pax dedigimiz "kaslar". Karni calistirinca tüm karin kasini calistirmis oluyorsunuz. Peki neden bazen calistirinca karnin üst kismi daha fazla calismis gibi hissediyorum ? Bunun nedeni normal bir karin egzersizinde vucudun ust kismi harekete gecer, yani ust kisimdaki lifler ilk önce calisir. Bu nedenle ust "kaslar" daha fazla calismis gibi olur.

4- Amacin sadece kaslari sertlestirmekse fazla kilolara gerek yoktur.

Hayir, vucudu sadece ayni seviyede olmasini istemiyorsaniz ve bir sonuc görmek istiyorsaniz vucut gelistirme ile ozaman ne kadar sert - agir calisirsan okadar iyi sonuc elde edersiniz. RM (tekrar maksimum) dedigimiz 10 olmasi gerekir soyleki diyelimli 8 tekrar aliyorsunuz bu 8 tekrarin 8. sini anca kaldirmis olmalisiniz buna sert/agir calisma denir (Böyle yapinca vucudumuz bu calismaya dayanamadiginin farkinda olacak sen zorlayinca ve basarinca vucut oluyomus der ve kaslar büyür) Yani kaslari ne kadar sasirtirsaniz okadar iyidir. Egerki az kilo koymus iseniz ve hedefledginizden fazla kaldirabilirseniz, yine aynisini yapmalisin mesela hedef 8 ise ve 12 kaldirabilirseniz, yine ayni 12. anca kaldirmalisiniz ki yine sasirsin, daha sonraki sette kilolari düzenlersiniz. Herzaman icin kaslarin yorgun dusmesi gerekir. Fazla tekrar az kilolu yapmakta iyidir yanliz bu sekilde fazla sonuc alamazsiniz (kas gelisiminde) Egerki ben yaptim oldu derseniz, ozaman fazla tekrarlardan energi kullanmis ve yaglar erimesinden dolayi kaslar belirginlesmistir. Bu durumdan mennun isen ve ayni kalmasini istiyorsan fazla tekrar almada yanlis bisey yoktur.

Yeni Başlayanların Merak Ettikleri 

SORU: Vücut geliştirme boyu kısaltır mı? 

CEVAP: Yapılan araştırmalar gelişimi devam eden kemiklerin baskıya maruz kalması sonucu daha çabuk sertleştiklerini göstermiştir.Ağırlık çalışmaları sonucu hem kemikler erken sertleşmekte hem de gelişen kas dokusu nedeniyle tendonlar kemikleri tutmaktadır.Bu nedenlerden dolayı ergenlik çağında yani büyüme safhasında ağır antrenman teknikleri uygulanmamalıdır.Yalnız bir temel oluşturmak üzere düşük ağırlıklar ile kültür fizik hareketleri uygulanabilir.

SORU: Anrenman yapmayı bırakınca kasların sarktığı doğru mu? 

CEVAP: Nedense bu söylenti halk arasında çok yaygın.Aksine antrenman yapmayı bırakınca kaslar sarkmaz ,küçülür.Elbette kasların içinde hava veya su yok ki sarksın.Kaslar olağan zorlama ile karşılaşmayınca kas hacminde bir azalma-atrofi oluşur.Bu olayı en iyi uzun süre hareket edemeyen yatalak hastalarda veya kolu yada bir eklemi sakatlanmış kişilerde gözlemyebilirsiniz.Bu şahısların söz konusu adalelerinde gözle görülür derecede bir küçülme gerçekleşir,ama sarkma olmaz.Nitekim "kas hafızası" denen olaydan ötürü uzun süre baskı görmemiş kaslar eski formlarını çok kısa zamanda yakalamaktadırlar.Yalnız şunu da belirtmekte fayda var ki enerji tüketiminin azalmasından dolayı yağ dokusunda bir artma olabilir.

SORU: Vücut Geliştirme kalbi büyüterek kalp krizine yol açabilir mi? 

CEVAP: Kalp istem dışı çalışan bir kas olmasına karşın devamlı zorlama sonucunda onun da gelişmesi doğaldır.Sadece Vücut Geliştirme ile değil diğer güç sporlarında da durum aynıdır.Sanılanın aksine bu durum lehimizedir.Gelişen kalp doğaladır ki güçlenecektir.Fakat uzun bir müddet devamlı egzersiz yapan bir şahıs aniden uzun bir süre neredeyse minimum efor sarfederse kalp ritminde bir bozulma olabilir.Bu yüzden eğer egzersizler bırakılıcaksa bu tedriben azalarak olmalıdır.Ayrıca ağırlığı kaldırırken yani zorlanma anında mutlaka nefesinizi verin ki basınç oluşmasın.


FİTNESS, VÜCUT GELİŞTİRME (BODY BUİLDİNG), TAEBO, ZUMBA DANSI, PLATES, BÖLGESEL  ZAYIFLAMA, KİLO ALMA, STEP, KİŞİYE ÖZEL DERS,CROSS FİT,WİNG TSUN, TAEKWONDO, KICKBOKS, MUAY THAI, BOKS, ÇOÇUK  JİMNASTİK, BALE dersleriyle hem  sizler hemde çocuklarınız eğlenerek sağlıklı ve zinde kalın...