Tae-Bo

Tek bir sporla, birden fazla alternatife var mısınız? Biraz dans, biraz boks, biraz aerobik..

Tek bir sporla, birden fazla alternatife var mısınız? Biraz dans, biraz boks, biraz aerobik: İşte Tae-Bo! Belli bir egzersiz düzeniniz olduğunu ve düzenli olarak aynı şeyleri yaptığınızı düşünelim. Sanırım bir süre sonra bu, sizi sıkıcı bir rutine sürükleyecek ve belki de egzersiz yapmaktan bile bıkıp usanacaksınız. Kabul edin, çoğumuz düzenli egzersiz yapma konusunda başarıya ulaşmıyor. Tabii bunun yanında işin bir de teknik tarafı var. Her gün egzersiz yaparak, yağsız kas dokusunu artırmak mümkün. Ancak, bugün çalıştırdığınız kasları ertesi gün de çalıştırdığınızda, incinme riskini artırıyorsunuz. Ayrıca her gün egzersiz yapmak, psikolojik olarak sizi tüketebilir. Her gün çalışmanın diğer bir sonucu da, vücudunuzun bu programa ayak uydurması ve kendinizi daha fazla geliştirememeniz olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, günlük egzersizlerinizde değişiklik yapmak, hem daha eğlenceli, hem de daha sağlıklıdır. Bizim bu noktadaki önerimiz Tae-Bo.

Tae-Bo nedir?

Tae-Bo, tekvando, boks ve dans disiplinlerini bir araya getiren ve müzik eşliğinde yapılan bir egzersiz programı. Tüm vücudu çalıştıran, hem kardiyovasküler, hem de kas yapıcı (aerobik olmayan) bir egzersiz olduğundan; hem her gün yapabilir, hem de farklı hareketleri uygulayarak her gün devam ettirebilirsiniz. Yani bugün Tae-Bo'yla kardiyovasküler bir çalışma yaparken, ertesi gün ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Ayrıca aynı Tae-Bo çalışmasını dört değişik şekilde yapabilirsiniz ki, bu da cross-training etkisi sağlar.

Kimler Tae-Bo yapabilir?

Tae-Bo, dolu dolu bir çalışma yapmak isteyen herkesin yapabileceği bir spor. Yoğunluğu yüksek bir spor olduğu için, başlamadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. Tae-Bo'yu en çekici kılan özellikleri, hem kardiyovasküler hem de ağırlık çalışmalarını bünyesinde barındırması ve bunları müzik eşliğinde yapması. Yani bu sporla sıkılmak, neredeyse olanaksız. Bunun yanında Tae-Bo, tam olarak bir savunma sporu olarak kabul edilmese de, hayali düşmanlar hedef olarak kullanıldığından, savunmaya dair birtakım hareketler öğretilmektedir.

Ne kadar zamanda sonuç alabilirim?

Tae-Bo yapanların söylediklerine bakılırsa, üç ders kadar kısa bir zamanda bile, değişiklik hissedilebiliyormuş. Ama daha büyük değişiklikler için birkaç hafta geçmesi ve sizin de bu arada, düzenli olarak antrenmanlara devam etmeniz gerekiyor.

Ne sıklıkta yapmalıyım?

Tae-Bo her gün yapabileceğiniz bir spor. Ancak en iyi sonucu almak için haftada 3 kez yapmak en iyisi. Yeni başlayanlar, dirençlerini artırana kadar yavaş olmalılar. Çünkü Tae-Bo oldukça zor bir spor ve tüm vücudunuzu kullanmanızı gerektiriyor. Başlangıçta çok çabuk yorulabilirsiniz, ama bunun canınızı sıkmasına izin vermeyin, çünkü zaten Tae-bo'nun amacı, vücudunuzun kapasitesini artırmak.
FİTNESS, VÜCUT GELİŞTİRME (BODY BUİLDİNG), TAEBO, ZUMBA DANSI, PLATES, BÖLGESEL  ZAYIFLAMA, KİLO ALMA, STEP, KİŞİYE ÖZEL DERS,CROSS FİT,WİNG TSUN, TAEKWONDO, KICKBOKS, MUAY THAI, BOKS, ÇOÇUK  JİMNASTİK, BALE dersleriyle hem  sizler hemde çocuklarınız eğlenerek sağlıklı ve zinde kalın...