Wing Tsun

Çin’den çıkan ve atakla savunmayı birleştiren bir kung fu çeşidi, bir savunma sanatıdır.

 SİFU Muhammed AZDEMİR Eşliğinde

WİNG TSUN DÖVÜŞÜ

Wing Tsun Nedir?

Wing Tsun içinde gerçek dövüş tekniklerini barındıran, etkili olması ve populeritesi ile ilk sıralarda yer alan beş mesafeli dört prensipli üç boyutu bulunan Çin'li bir bayan tarafından bulunmuş ve uygulanmış bir savunma sanatıdır. Bu Savunma sanatı bir bayan tarafından bulunmuş tek örnektir.

Wing Tsun Nedir?

Wing Tsun insan yapısına göre dizayn edilmiş (fiziksel baskılı kuvvet) gerektirmeden his ve reflekslerin kullanılarak kendi kuvvetli olduğu tarafını rakibinin zayıf tarafına kanalize etmesidir.

Neden Wing Tsun Çalışırız?

Wing Tsun sistemi kendi içinde farklı çalışma yolları içerir. Kişiler istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu yollardan birini ya da birkaçını uygulayabilirler. Bu sorunun tek bir cevabı olamaz; çünkü sistem kendi içerisinde teknik, teorik, fiziksel ve zihinsel hayatın her alanında uygulanabilecek veriler sunar. Wing Tsun sanatı insan faktörünün bütününe ayırmaksızın hitap eder.

Günümüzde Wing Tsun’un Kullanım Alanları Nelerdir?

Her dönemin insanlar içi getirdiği problemler farklıdır. İnsan değişimi ile birlikte bu problemlerde ihtiyaca yönelik çözümlerde farklılaşmaktadır. Hayatın bir gerçeği değişimin değişmez olmasıdır. Wing Tsun sistemi çalışılmaya başladığından beri ihtiyaçlara göre değişmekte ve geliştirilmektedir.

Günümüzde metropolit yaşantının peşinden getirdiği negatif etkiler mevcuttur. Yaşam şartlarının bizi tek düze kalıba sokmak ve bazı doğal duyularımızı, hislerimizi, güdülerimizi kaybettirmiş ya da bastırmıştır. Wing Tsun sistemi bütün bu negatif etkileri gidermeye yönelik kullanılabilmektedir. 

Kendini Korumanın Yararları

Kişinin kendini korumasının en iyi yolu birçok atağa en az enerji ile cevap vermesidir. Bu uygulamanın bilimsel açıklaması da vardır. Bir hareketi mükemmelleştirmek geniş kapsamlı bir koruma sağlamaktadır. Bu durum dövüşçünün yüzlerce hareketi öğrenip zor bir durumda hiçbirini kullanamamasından daha etkilidir.

Wing Tsun öğrenmek şu konuda kişiyi yetkinleştirir.

- Potansiyel tehlike barındıran geçici durumlardan sakınmayı öğrenme
Uygulanan şiddetten kaçınma yollarını öğrenme
Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme
Saldırgan atağını önlemek için hızlı etkili ve gerçekçi teknikleri öğrenme

 

WingTsun Bayan

Wing Tsun çalışmalarımızda bayan öğrencilerimiz oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Wing Tsun, Son zamanlarda bayanlarında ilgisini çekmektedir. Dünya otoriteleri, bayanlara özellikle Wing Tsun'u önermektedirler. Bunun başlıca sebebi öncelikle Sistemi ilk bulan ve uygulayanın Ng-Mui adında bir bayan olması, daha sonra bu sistemi kendisi gibi bir bayan olan Yim Wing Tsun'a öğretmesidir. Bu iki bayan sistemi o kadar etkili olarak kullanmışlardır ki rakipleri karşılarında duramaz hale gelmişlerdir. ikinci sebep güç prensiplerinin tamamen bayanlara uygun olması, kısaca açarsak, bir çok savunma sanatında güç kullanmıyoruz deselerde genelde güç kullanılır. Fakat o savunma sanatında güç kullandığını ancak Wing Tsun çalıştığınızda anlayabiliyorsunuz . Bizler buradan uzakdoğu sporlarına herne şartlarla başlamış veya başlamayı düşünen bayan adaylara CWTO' ya bağlı herhangi bir Wing Tsun salonuna giderek deneme derslerine katılmalarını şiddetle öneririz. Burada ki çalışmalardan da göreceksiniz ki sizler için en uygun savunma sanatı WingTsun' dur. Gerçekten rakibinizin gücünü kullanarak etkisiz duruma getirebileeceğiniz, yegane savunma sanatı iddia ediyoruz ki, Wing Tsun'dur.

Gerçek dövüş içinde, filmlerde görüldüğü gibi belirli bir sistematiği veya müsabakalardaki kuralları, ayıran hakemi, havlu atan antrenörü yoktur. Dövüş esnasında rakibinizle aranızda mesafelerden oluşan aşamalar vardır. Gerçek dövüşte size doğru her aşamayı ayrı ayrı geçen rakibinizi karşılamak ve onu etkisiz hale getirmek durumundasınız.

Aşamalar, Nelerdir ?

Bu aşamalar, rakibin ilk saldırdığı an ile mücadelenin bittiği yere kadar olan mesafeler aşamaları oluşturmaktadır.

1) Tekme

2) Yumruk

3) Dirsek ve Diz

4) Tutma,Burkma,Atma

5) Yerde mücadele ve Güreş

Bunları sırası ile ele alarak inceleyelim;

1) Tekme:

Rakibinize en uzak olduğunuz ve ilk temas ettiğiniz mesafedir burada rakibinizin tekme ile yapmış olduğu saldırılar olmakla beraber sizin rakibinizi durdurabileceğiniz ve karşılık verebileceğiniz tekmeli kombinasyonlar yer almaktadır.

(Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Burada size rakibin ilk mesafesi olan tekme saldırılarına karşı korunmanızı sağlıyacak teknikler çalıştıralarak bu mesafede etkili kılınmanız sağlanır..)

2) Yumruk:

Tekme mesafesini geçen rakip artık yumruk mesafesindedir. Burada yumruk kombinasyonları savunma teknikleri ile rakibinizi etkisiz hale getirirsiniz.

(Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. ikinci bölüm olan bu kısımda rakibin yumruk saldırılarına karşı etkili bir savunma stratejisi uygulamanız öğretilir...)

3) Dirsek ve Diz:

İkinci bölümde başarısız olan rakip size biraz daha yaklaşmış ve yumruğun çokta etkili olamayacağı sadece diz ve dirseklerin kullanabileceği bölüme gelmiştir. (Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakibinizin özellikle diz ve dirsek kullanıyorsa bunlardan nasıl korunacağınızı sonrada   dizlerinizi ve dirseklerinizi nasıl etkili bir şekilde kullanarak onu etkisiz kılacağınız öğretilmektedir.)

4) Tutma, Burkma, Atma:

Rakibiniz ile tüm bedeniniz tam temas halindedir burada yapabileceğiniz rakibinizi düşürme tekniklerini kullanmaktır...

(Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakip size sarılamaya kalktığında veya sarıldığında bundan kurtulmayı rakibini kendi oyununa nasıl getirebileceğiniz öğretilmektedir...)

5) Son olarak Yerde mücadele ve Güreş:

Bu son aşamadır burada rakiple beraber yerdesinizdir.

İşte bu aşamalar gerçek bir dövüşü temsil etmektedir ve her aşamayı çalışarak refleksleri geliştirmek gereklidir. WingTsun da bu aşamalar da size gereken her teknik ayrı ayrı ve özenle çalıştırılır. Kısacası WingTsun ile her zaman tehlikelere karşı hazırlıklısınızdır...


FİTNESS, VÜCUT GELİŞTİRME (BODY BUİLDİNG), TAEBO, ZUMBA DANSI, PLATES, BÖLGESEL  ZAYIFLAMA, KİLO ALMA, STEP, KİŞİYE ÖZEL DERS,CROSS FİT,WİNG TSUN, TAEKWONDO, KICKBOKS, MUAY THAI, BOKS, ÇOÇUK  JİMNASTİK, BALE dersleriyle hem  sizler hemde çocuklarınız eğlenerek sağlıklı ve zinde kalın...